Nabór prac na Papergirl 3city trwa!

środa, 14 września 2011

Świat Praw Człowieka - warsztaty i kurs

W ramach projektu Świat Praw Człowieka zapraszamy na warsztaty dotyczące rasizmu oraz kurs treningu antydyskryminacyjnego i równościowego


  • A jeśli wszyscy jesteśmy rasistami? Rasa - język – dyskryminacja

Termin szkolenia: 24.09.2011 (sobota), godz. 10.00 - 17.00
Warsztaty rozpoczną się od krótkiego omówienia pojęć “rasy” oraz omówienia różnych sposobów interpretacji jego znaczenia. Odpowiemy na pytanie skąd wzięły się rasy i czym jest dyskryminacja ze względu na rasę, czym jest deprecjacja i dyskryminacja. Porozmawiamy o tym, jakie są najczęściej spotykane stereotypy i sposoby myślenia o osobach ciemnoskórych oraz co myślimy o Afrykanach. Następnie przyjrzymy się procesowi kształtowania się postaw wobec innych ras i uprzedzeń: od książeczek dla małych dzieci, poprzez literaturę szkolną i przedszkolną (m.in. “Murzynek Bambo” Juliana Tuwima), aż po przekazy literatury masowej dla dzieci i dorosłych (np. teledyski Arki Noego, reklamy, filmy, etc.). W ramach warsztatów zastanowimy się, jakie są najważniejsze językowe sposoby dyskryminacji (zarówno jawne, jak i ukryte). Poszukamy przykładów takich mechanizmów w polskich mediach i tekstach popkultury.

Więcej informacji na stronie: http://naszaprzestrzen.org/spc/?warsztaty&rasizm
Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym udzielonym przez Urząd Miasta Gdańsk oraz British Council, w ramach projektu Active Citizens. 


  • Kurs treningu antydyskryminacyjnego i równościowego

Kurs obejmuje cykl 3 warsztatów (48 godz.), które odbędą się w październiku i listopadzie. Do udziału zachęcamy studentów/ki ostatnich lat studiów (IV,V rok) nauczycieli/ki, trenerów/ki oraz osoby, które zajmują się w organizacjach i instytucjach, edukacją antydyskryminacyjną i pracą z osobami wykluczonymi. Warsztaty mają na celu rozwijanie umiejętności metodologicznych – konstruowania i prowadzenia zajęć antydyskryminacyjnych i równościowych, stworzenie platformy wymiany doświadczeń i dobrych praktyk oraz zbudowanie lokalnej grupy trenerskiej, która będzie podejmować oraz wspierać działania antydyskryminacyjne na gruncie edukacji formalnej i pozaformalnej. W styczniu odbędzie się superwizja przeprowadzonych przez uczestniczki i uczestników warsztatów.
Więcej informacji na stronie: http://naszaprzestrzen.org/spc/?kurs
Kurs realizowany jest przy wsparciu finansowym British Council, w ramach projektu Active Citizens.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz