Nabór prac na Papergirl 3city trwa!

wtorek, 15 maja 2012

FOLK IT! Czyli sfolkuj się z nami!

Wycinanki - fot. Kasia Kmita
Warsztaty z wycinanek już 2 i 3 czerwca podczas Streetwaves!
2.06 14:00-16:00 podwórko, Przy Torze 8 A-B (od strony ul. Serbskiej), Orunia
3.06 16:30-18:30 deptak i Plac Kardynała Wyszyńskiego (obok kościoła), Żabianka
Udział bezpłatny. Prowadzi Kasia Kmita

 Projekt „Folk It!" jest propozycją włączenia tradycji ludowej Pomorza w obręb współczesnej sztuki graficznej. Design to nie tylko ładne i modne przedmioty, to również sposób na kreatywną zabawę z tradycją! Zapraszamy na warsztaty z wykonywania wycinanek łączących motywy ludowe z popkulturowymi, warsztaty z haftu oraz recyclingu sztuki na ludowo. Zajęcia skierowane będą do dzieci, młodzieży i dorosłych. Pokażemy, że folklor może być atrakcyjnym i bogatym źródłem inspiracji. Będzie kolorowo! 
Warsztaty będą się odbywały od czerwca do listopada. Ich efekty zostaną zaprezentowane w Sieni Instytutu Kultury Miejskiej. 


Część I 

Warsztaty z wycinanek - Połączymy ludowość z miejskim popkulturowym folklorem – podczas Festiwalu Streetwaves i 31. Festiwalu Muzyki Inspirowanej Folklorem "Dźwięki Północy".
Poprzez miks tradycyjnych wzorów ludowych z regionu Pomorza z motywami popkultury uczestnicy i uczestniczki poznają element swojej tradycji i kultury, która może zostać użyta jako atrakcyjny element zdobniczy. Nie tylko łowickie wzory mogą być modne! Promujmy kaszubskie i kociewskie wzornictwo!
Same wycinanki były niegdyś misternym rękodziełem. Prace ręczne też mogą być cool, niepotrzebny jest koniecznie komputer i internet, by zrobić coś ciekawego i oryginalnego.
Dwugodzinne warsztaty odbędą się w strefie piknikowo-warsztatatowej Streetwaves na Oruni w sobotę 2. czerwca i na Żabiance 3. czerwca

2.06 14:00-16:00 podwórko, Przy Torze 8 A-B (od strony ul. Serbskiej), Orunia
3.06 16:30-18:30 deptak i Plac Kardynała Wyszyńskiego (obok kościoła), Żabianka

Drugi cykl warsztatów odbędzie się podczas 31. Festiwalu Muzyki Inspirowanej Folklorem "Dźwięki Północy" organizowanego przez Nadbałtyckie Centrum Kultury, 4 sierpnia w Ratuszu Staromiejskim i skierowany będzie do wszystkich (od lat 6 – 99), którzy tęsknią za misternym rękodziełem i szukają alternatywnej możliwości spędzenia wakacyjnego czasu.
Prowadzenie: Katarzyna Kmita
Urodzona w 1972 r. w Nowej Rudzie. Studia na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W 1996 r. uzyskała dyplom z malarstwa. Studia w pracowniach prof. Józefa Hałasa i prof. Stanisława Kortyki (pracownia dyplomująca), oraz w pracowni prof. Andrzeja Basaja, gdzie zrealizowała aneks do dyplomu z grafiki artystycznej.

Część II
Jesienne warsztaty hafciarskie i z recyclingu – poprzedzi wykład wprowadzający w tematykę związku folkloru z desginem.

Warsztaty hafciarskie
Haft jest ważną częścią tradycji ludowej. Dziś odzyskuje popularność, wielką popularnością cieszą się torby, koszulki i inne elementy garderoby oraz ozdoby, które zdobią oryginalne wzory odwołujące się do ludowości. Warsztaty skierowane będą do młodzieży oraz osób dorosłych, zarówno dziewcząt i kobiet jak i chłopców i mężczyzn, którzy tradycyjnie nie haftują. Będzie to możliwość stworzenia jedynego w swoim rodzaju wzoru będącego wariacją tradycyjnego wzoru. Nie trzeba mieć talentu plastycznego, żeby haftować.
Warsztaty odbędą się podczas trzech spotkań we wrześniu. Skierowane będą do młodzieży i osób dorosłych.

Warsztaty z recyclingu folkowego
Ludowość i ekologia zawsze szły w parze. Zostaną tutaj połączone w formule wykorzystania zużytych przedmiotów do stworzenia nowej jakości. Przetworzone zostaną przedmioty i wzory.
Warsztaty do młodzieży i osób dorosłych.

Wystawa
Stworzone podczas warsztatów przedmioty zostaną zaprezentowane na wystawie w listopadzie w Sieni Instytutu Kultury Miejskiej. Po zakończeniu ekspozycji uczestniczki i uczestnicy warsztatów zabiorą je ze sobą i udekorują swoje domy.

Organizator: Stowarzyszenie Arteria, arteria.3miasto@gmail.com, art-eria.pl
tel. 600235106 Kinga Kuczyńska, 502559813 Anna Miler

Projekt jest współfinansowany ze środków przekazanych przez Miasto Gdańsk

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz