Nabór prac na Papergirl 3city trwa!

poniedziałek, 19 kwietnia 2010

Szczegółowy program finału projektu

    * Panel dyskusyjny „Komiks kobiecy w Polsce”, Prowadzenie: Anna Miler

Udział biorą:
  • Prof UG Dr hab. Jerzy Szyłak
Autor licznych artykułów i książek o historii i teorii komiksu (między innymi: Komiks: świat przerysowany, Zgwałcone oczy, Komiks i okolice pornografii) i kilku innych – praca magisterska, doktorska jak i habilitacja na temat komiksu. Absolwent i pracownik naukowy UG. Pracuje też w Instytucie Pedagogiczno-Językowym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu. Scenarzysta komiksowy: Alicja (według Lewisa Carrolla; rys. Sławomir Jezierski), Obywatel w palącej potrzebie i Obywatele w miłosnych uściskach (rys. Jacek Michalski), Szminka (rys. Joanna Karpowicz), Benek Dampc i trup sąsiada (rys. Robert Służały). Ma w komiksowym dorobku także scenariusze do krótkich komiksów publikowanych w najrozmaitszych pismach oraz kilka samodzielnie narysowanych historyjek.
  • Iwona Bigos
Dyrektorka Gdańskiej Galerii Miejskiej, kuratorka sztuki. Współorganizatorka wystawy "Komiksy po polsku. Prezentacja polskiej sceny komiksowej. Comics nach polnischer Art. Präsentation der Comicszene aus Polen", która odbyła się w Bremie. Współzałożycielka Stowarzyszenia agitPolska. Polsko-Niemieckiej Inicjatywy Kooperacji Kulturalnych.

  • Tomasz Pstrągowski
Doktorant Uniwersytetu Gdańskiego (bada tematykę komiksów autobiograficznych), redaktor serwisu Komiksomania.pl, współpracownik serwisów ksiazki.wp.pl, film.wp.pl, aleseriale.pl i gry.wp.pl, współtwórca podcastu „Nieczyste zagrywki”, laureat konkursu „Dziennika Gazety Prawnej” na pamiętnik Matki Polki pracującej.

  • Ewa Juszczuk
Studentka ASP, rysowniczka, publikowała do tej pory w magazynach „JEJU” oraz „Karton”; http://evajus.blogspot.com

  • Agata Gorządek
Rysowniczka, twórczyni filmów animowanych, absolwentka PWSFTv w Łodzi;  http://weegee.digart.pl

    * Open Space:
  • Czytelnia zinów - ziny kobiece ze zbiorów revenge of the nerd/J.Tomiak
  • Filmy animowane kobiet – Agata Gorządek, Maja Demska, Zumba Stein, Julia Skupny, Agnieszka Prygiel

    * Promocja komiksu 3D Agnieszki Prygiel


Wydany przy wsparciu projektu CENTRALA Central Europe Comics Art komiks Agnieszki Prygiel O ludku w wiecznością zamiast głowy i inne opowieści zawiera refleksyjne opowieści autorki rysowane w latach 2002-2009. Porusza tematy poszukiwania prawdziwej miłości oraz swojego miejsca w życiu a operuje przy tym specyficznym humorem. Komiks został wykonany w technice anaglifowej 3D umożliwiającej oglądanie trójwymiarowego efektu za pomocą okularów z czerwonym i niebieskim filtrem.   

* Pokaz Mamadoo Fireshow

Mamadoo Fireshow - połączone alternatywną i radosną chęcią pokazania figlarnej i kobiecej natury fireshow od pięciu lat tworzą pokazy tryskające kolorami oraz rozkosznym dla oczu kiczem. Fireshow Mamadoo przedstawia inną stronę ognia - ognia jako źródła zabawy i radości, a także pretekstu do humorystycznych scenek taneczno-pantomimicznych. Poza działalnością artystyczną, członkinie grupy ożywiają trójmiejską przestrzeń kulturalną przez organizację takich wydarzeń jak KuglART FEST czy Festiwal Rytmu i Ognia FROG.
www.mamadoo.pl    
* Koncert Betty Be (Indie / Alternatywna / Punk)

Kiedy zespół Los Trabantos rozpadł się, każda z dziewczyn pogrążyła się w swoim własnym piekle. Lady Graża (gitara, voc) szukała ratunku w ramionach kolejnych wpływowych mężczyzn, lecz związki te nie przynosiły jej ukojenia. Ula de Luxe (bas) zostawiła w stołecznych barach szlak rozbitych szklanek do wódce i krwi wszystkich tych, którzy ośmielili się stanąć na jej drodze. Bejonz (sax, voc) zatrudniła się jako diva śpiewająca tandetne przeboje w barze dla wykolejeńców. Kiedy dziewczyny spotkały się po raz kolejny, zrozumiały, że dalej tak być nie może. Oczy rzucały złowrogie spojrzenia, dłonie same zaciskały się w pięści. Nadchodził czas zemsty. Wyszły na miasto i w najciemniejszym jego kącie, w miejscu, do którego nie zapuszczają się zwykli obywatele, odnalazły go. H.N. (perkusja) miał złamane życie. By zapomnieć o bólu i upokorzeniach przeszłości od lat praktykował walki bez rękawic w klatkach. Dziewczyny od razu wiedziały, że się nada. I tak narodziła Bardzo Zła Betty. Betty Be. Zespół wyruszył w miasto grać brudną, gitarową muzykę i ze złością wykrzykiwać teksty o szatanie, podróżach po barach na urwanym filmie i życiu w świecie pozbawionym wszelkich wartości. Taki jest świat. Taka jest Betty Be.
http://www.myspace.com/whoisbettybe   * Wystawa towarzysząca:

“Female Comics from Central Europe”
– wernisaż z udziałem kuratorki wystawy Anny Suski odbędzie się 6 maja o godzinie 18:00 w sieni Biura "Gdańsk i Metropolia. Europejska Stolica Kultury 2016 - Kandydat". Wystawa potrwa do 16 maja 2010.
Międzynarodowa wystawa, prezentująca prace podejmujące temat maskulinizacji tradycyjnego komiksu oraz przełamywanie tego zjawiska w twórczości artystek komiksowych, miała swoją premierę podczas Międzynarodowego Festiwalu Kultury Komiksowej „Ligatura” w Poznaniu i jest częścią organizowanego przez CENTRALĘ cyklu wystaw poświęconych komiksowej twórczości kobiet. Poza kobiecym przełamywaniem konwencji gatunku pod kątem fabuł i form ważną ideą wystawy jest uchwycenie zjawiska autobiograficzności i realizmu komiksu kobiecego oraz kreowania kobiecych narracji komiksowych w kontekście dyskursu feministycznego i genderowego. Ostatnim aspektem wystawy jest prezentacja i promocja młodego pokolenia artystek komiksowych z Europy Środkowej. Kuratorka wystawy: Anna Suska – Fundacja Tranzyt
http://www.centrala.org.pl


Kontakt:
Katarzyna Gumowska – 509 197 672
Kinga Kuczyńska – 600 235 106
Anna Miller – 502 559 813
warsztaty.komiksowe@gmail.com

Projekt zrealizowany jest przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach Programu „Młodzież
w działaniu”. Treści tego projektu nie odzwierciedlają stanowiska Komisji Europejskiej bądź Narodowej Agencji Programu „Młodzież w działaniu” i instytucje te nie są za nie odpowiedzialne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz